استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک چگونه است؟

استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک

اين روزها يکي از روش هاي اصلي براي استخراج ارزهاي ديجيتال يا ماينينگ استفاده از هارد ديسک ها مي باشد. استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک به وسيله الگوريتمي در بلاک چين ها است که با روش اثبات ظرفيت، استفاده از فضاي خالي هارد ديسک براي استخراج را امکان پذير مي نمايد. ماينينگ ارز به غير از اثبات ظرفيت به صورت اثبات کار که نياز به تجهيزات خاص و گران قيمتي دارد و يا اثبات سهام نيز ممکن مي باشد. اما روش اثبات ظرفيت براي استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک چيست؟ ابتدا بايد با مفهومي به نام تابع هش و يا هش کردن آشنا شويم. در واقع هش کردن پروسه اي است که در طي آن يک عملگر رياضي که تابع هش نام دارد، اطلاعات و داده هاي ورودي که اغلب به صورت اعداد، حروف، تصوير و مانند اين ها مي باشند را دريافت کرده و آنها را به خروجي هاي رمزنگاري شده اي مبدل مي سازد. نام ديگر تابع هش تابع درهم ساز مي باشد. به خروجي اين تابع هش گفته مي شود و عمل رمزنگاري کردن داده هاي ورودي و اعلام خروجي رمزي را هش کردن يا هشينگ مي نامند. خروجي اين تابع يا هش خروجي معمولا به صورت يک رشته متني با طول ثابت مي باشد. انواع گوناگوني از تابع هش وجود دارد که به روش هاي گوناگوني ورودي ها را رمزنگاري مي کنند. اهميت اين توابع در آن است که ورودي به هر اندازه اي که باشد خروجي با اندازه ثابتي تحويل مي دهد و براي زمان هايي که داده ها زياد هستند بسيار کاربردي مي باشد. استفاده از تابع هش موجب افزايش امنيت نيز مي گردد چون با ديدن خروجي نمي توان فهميد که ورودي چه بوده است. روش اثبات ظرفيت که براي استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک مورد استفاده قرار مي گيرد نيز به تابع هش وابسته است.

استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک چگونه است؟

براي استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک و با روش اثبات ظرفيت، به جاي تغيير دادن پي در پي اعداد در هدر بلاک، هارد ديسک به عمليات پردازش و ثبت کردن يا پلاتينگ مي پردازد. در واقع هارد ديسک جواب هاي احتمالي در معادله بلاک ها را نيز ذخيره مي کند. در صورتي که اين جواب ذخيره شده، پاسخ صحيح معادله بلاک باشد، برنده آن بلاک خواهد شد و جايزه دريافت خواهد کرد. مي توان گفت هر چقدر که هارد ديسک ظرفيت بيشتري داشته باشد، شانس برنده شدن بلاک افزايش خواهد يافت. در استخراج ارز با هارد ديسک عمليات اثبات شامل دو مرحله مي باشد. اولين مرحله ثبت يا پلات کردن هارد ديسک مي باشد و مرحله دوم استخراج بلاک ها مي باشد.

ويژگي هاي استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک

استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک داراي مزايا و معايب گوناگوني مي باشد. براي استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک، از هر نوع ديسک معمولي مي توان استفاده کرد و هيچ هارد دیسکی بر ديگري برتري نخواهد داشت. البته ميزان حافظه هارد ديسک و ظرفيت آن براي استخراج ارزهاي ديجيتال و برنده شدن بلاک ها بسيار مهم است. بر خلاف اي ديسک ها که براي استخراج بيت کوين مورد استفاده قرار مي گيرند و مصرف برق بسيار زيادي دارند، هارد ديسک ها مصرف برق کمي دارند که در حدود 30 برابر کمتر از اي ديسک ها است. همچنين به دليل آن که هر کامپيوتر شخصي داراي هارد ديسک مي باشد، روش اثبات ظرفيت غير متمرکزتر از روش اثبات کار يا ماينينگ مي باشد. در روش اثبات ظرفيت حتي از هارد ديسک هاي تلفن هاي همراه اندرويد نيز مي توان استفاده کرد. ويژگي مثبت ديگر استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک اين است که نيازي نيست سخت افزار به صورت مرتب آپديت و به روز رساني گردد و حتي هارد ديسک هاي قديمي نيز مي توانند به خوبي هارد ديسک هاي جديد داده ها را در خود ذخيره سازي کنند. همچنين اين امکان وجود دارد که پس از استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک آن را فرمت کرده و دوباره مورد استفاده قرار داد. افزايش محبوبيت استفاده و استخراج ارز به روش اثبات ظرفيت موجب شکل گرفتن رقابت در توليد و فروش هارد ديسک و افزايش قيمت آن ها و همچنین تلاش توليد كنندگان براي توليد هارد ديسک هايي با ظرفيت هاي بالاتر از ترابايت يعني پتا بايت يا اگزا بايت يا زتا بايت گشته است.

البته بايد توجه داشت که روش اثبات ظرفيت يک روش و فناوري نسبتا جديد مي باشد و شايد هنوز کامل مورد بررسي قرار نگرفته است و در نتيجه چالش هاي آن شناسايي نشده است. هم اکنون داده هايي که در داخل هارد ديسک پلات مي شوند به غير از استخراج ارز هيچ  کاربرد ديگري ندارند. به همين دليل طراحان مشغول بررسي امکان استفاده از آن ها به عنوان يک ظرفيت ذخيره سازي اضافه خصوصا براي اطلاعات متن باز با اهميت مي باشند. در صورتي که اين طرح ها محقق شود هارد ديسک ها مي توانند مقالات ويکي پديا، نقشه ها و انواع اطلاعات با ارزش ديگر را نيز در خود جاي دهند. متاسفانه در حال حاضر بد افزارهاي زيادي وجود دارد که بدون اجازه مشغول به استخراج بيت کوين از سيستم هاي شخصي ديگران مي باشند. در صورت ادامه محبوبيت و استفاده از استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک و روش اثبات ظرفيت، بدون شک بد افزارهايي به منظور پلات کردن ظرفيت هاي خالي هارد ديسک هاي كامپيوتر هاي شخصي ديگران برنامه نويسي خواهد شد. مشکل بزرگتر در صورت نفوذ اين بدافزارها و هکرها به هارد ديسک ها آن است که افراد متوجه اين نفوذ و استفاده از ظرفيت خالي سيستم خود نخواهند شد و امنيت آن ها به خطر خواهد افتاد.

در حال حاضر ارزهاي استورج، برست و فايل کوين را مي توان به روش استخراج ارز ديجيتال با هارد ديسک به دست آورد. اين ارزها عمدتا در ابتداي راه خود قرار دارند و به احتمال زياد در آينده اي نه چندان دور به ارزش بالايي دست خواهند يافت. الگوريتم اين ارزها به صورت غير متمرکز بوده و اگرچه در آن ها نامي از روش اثبات ظرفيت برده نشده است، اما شيوه عملکرد آن ها بسيار شبيه به روش اثبات ظرفيت مي باشد. اين ارزها همچنين مبتني بر شبکه بلاک چين مي باشند و داراي ويژگي هايي نظير سيستم قراردادهاي هوشمند نيز مي باشند. 

نظرات کاربران

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .