ارز دات يا polka dot چيست؟

ارز دات يا polka dot چيست؟

پولکا دات يا يا polka dot در واقع بستري است براي ساخت برنامه هاي کامپيوتري به صورت غير متمرکز که خطر توقف يا دستکاري ندارد. ارز ديجيتالي که بر روي اين بستر ايجاد شده است ارز دات نام دارد. همچنين پولکا دات امکان تراکنش هاي فوق سريع و ارزان را براي کاربران خود فراهم ساخته و ارز دات به عنوان رقيبي براي اتريوم شناخته مي شود. پولکا دات داراي شبکه اي با هزاران بلاک چين است و سرمايه گذاران زيادي در انتظار رشد و جهش آن هستند. پولکا دات را مي توان از نسل جديد پروتکل هاي بلاک چين دانست. هدف از ايجاد ارز دات ها ايجاد يک شبکه از بلاک چين هاي هدفمند و يکپارچه مي باشد تا بتواند بر مشکلات موجود در فضاي ارزهاي ديجيتال غلبه کند. در واقع ارز دات راه حلي براي رفع مشکلات بلاک چين ها مي باشد. همچنين ارتباط بين شبکه هاي بلاک چين را مي توان بر عهده ارز دات قرار داد.

کاربرد اصلي پولکا دات را مي توان پرداخت هزينه هاي شبکه و همينطور تصميم گيري براي آينده شبکه دانست. هر کسي که داراي ارز دات باشد مي تواند حق رايي براي آينده اين شبکه به دست آورد. در واقع سرمايه گذاري بر روي ارز دات هم مانند ساير ارزهاي ديجيتال مانند بيت کوين و اتريوم، سرمايه گذاري بر روي شبکه آن ها است و قيمت آن هم با مقدار عرضه و تقاضا و پيش بيني ها نسبت به شبکه پولکا دات تغيير خواهد کرد. ارز دات هم اکنون در بين ده ارز برتر بازار کريپتو قرار گرفته است. امکان ديگري که شبکه پولکا دات ارائه مي دهد اين است که به کاربران خود اجازه مي دهد به غير از ارز دات براي خود بر روي شبکه يک بلاک چين و يک ارز ديجيتال ديگر ايجاد نمايند و از امنيت اين شبکه بهره مند گردند. عرضه ارز دات بر خلاف بسياري ديگر از ارزهاي ديجيتال بر اساس شيوه ماينينگ نمي باشد و روش توزيع آن منحصر به خود بوده و بسيار شبيه به روش اثبات سهام مي باشد.

 

ارز دات يا polka dot چيست؟

ويژگي هاي ارز دات

بيت کوين و ساير آلت کوين ها را مي توان نسل اوليه شبکه و فناوري بلاک چين دانست. پس از آن و با عرضه اتريوم در واقع نسل دوم بلاک چين ها ارائه گرديد و امروزه با ورود ارز دات به بازار شاهد ورود به نسل سوم شبکه بلاک چين هستيم. در نسل اول بلاک چين هدف ايجاد يک شبکه ايمن نظير به نظير و غير متمرکز براي انجام فعاليت هاي مالي بود. در نسل دوم يا اتريوم اهداف يا ويژگي هاي جديدي مانند اينترنت اشيا، امکان رهگيري کالا، مديريت اسناد و مدارک و هويت هاي ديجيتال، امکان ذخيره کردن به صورت غير متمرکز و همچنين پردازش ابري غير متمرکز نيز به بلاک چين اضافه شده بود و مشکلات و نواقص قبلي آن برطرف گرديده بود. اما هدف از به وجود آمدن نسل سوم يا پولکا دات تکميل ويژگي هاي قبلي و رفع نواقص و محدوديت هاي قبلي مي باشد. همچنين به عنوان هدف نهايي شبکه ارز دات، تبديل شدن به اينترنت بلاک چين ها عنوان شده است. يعني ايجاد امکاني که بلاک چين ها بتوانند به صورت يکپارچه با يکديگر در ارتباط باشند. ارز دات امکان ارسال داده هاي گوناگون در شبکه و بين هر نوع بلاک چيني را به وجود آورده است و سازندگان آن اميدوار هستند که با اين روش امکان استفاده هاي بيشتري از بلاک چين را در دنياي واقعي ممکن سازند. شبکه پولکا دات و ارز دات داراي مزاياي زيادي نسبت به بيت کوين و اتريوم مي باشد. به عنوان مثال مي توان به مقياس پذيري و توانايي ارتقاي شبکه بدون انجام هارد فورک اشاره کرد. شبکه ارز دات داراي مديريتي شفاف و غير متمرکز بوده و امکان ارتباط ميان زنجيره اي و تعامل را در شبکه به وجود مي آورد.

 

ارز دات

مقياس پذيري را مي توان قابليت بزرگ شدن و زياد شدن ظرفيت يک سيستم در زمان افزايش پردازش ها تعريف کرد. در ارز دات محدوديت هاي قبلي موجود در بلاک چين ها برطرف گرديده و پردازش تراکنش ها به صورت موازي صورت مي گيرد. اين شبکه از روشي به نام شاردينگ ناهمگون استفاده مي نمايد که با استفاده از اين روش هر زنجيره در شبکه براي کاربرد مختص به خود بهينه سازي مي گردد.

در توانايي ارتقاي شبکه بدون انجام هارد فورک نيز پولکا دات امکان اين که بلاک چين ها بدون نياز به هارد فورک خود را بروز رساني کنند، فراهم گشته است. اين شيوه از بروز رساني به وسيله سيستم مديريتي درون زنجيره اي روي بلاک چين و شفافيت پولکا دات صورت مي پذيرد. اين توانايي ارز دات به پروژه هاي گوناگون امکان سازگار بودن با سرعت تغييرات فناوري را مي دهد. شفافيت مديريت و غير متمرکز بودن شبکه نيز امکان تعامل بين تمامي صاحبان ارز دات را براي تغييرات پروتکل ها امکان پذير مي سازد. همچنين در تعامل و وجود ارتباط ميان زنجيره اي مي توان به تعامل اين شبکه با بلاک چين هاي ديگر مانند بيت کوين و اتريوم اشاره کرد.

 

بستر تعاملي

پولکا دات را بايد شبکه اي بسيار نوپا و جديد دانست که از بسياري جهات هنوز ناپايدار است. اما اين شبکه بر خلاف بسياري ديگر از پروژه هاي ارز ديجيتال نوپا و جديد براي ذخيره سازي ارز دات کيف پول هاي متعددي را معرفي کرده است. براي خريد ارز دات در ايران نيز بايد مانند ساير ارزهاي ديجيتال به روش هاي زير عمل کرد. ابتدا بايد از سايت هاي ايراني و به وسيله کارت هاي بانکي تبديل ريال به تتر را انجام دهيد و سپس براي تهيه ارز دات به صرافي هاي بين المللي مانند بايننس مراجعه کنيد.

همچنين براي تهيه ارزهاي ديجيتال مي توانيد به سايت هاي ايراني مراجعه کنيد. براي انتخاب سايت ايراني بهتر است از سرچ گوگل استفاده کرده و پس از آن اقدام به ثبت نام و احراز هويت نماييد. بعد از اين کار مي توانيد به طور مستقيم و با کارت بانکي خود ارز دات تهيه نماييد. اما بايد توجه داشته باشيد که اکثر سايت هاي ايراني هنوز ارز دات را در ميان فهرست ارزهاي ديجيتال خود ندارد و يا ممکن است هزينه تمام شده خريد از اين سايت ها بالا برود. البته با توجه به تحريم ها صرافي هاي بين المللي به ساکنان ايران امکان فعاليت نمي دهند و همواره ريسک مسدود شدن حساب ها وجود دارد. با اين حال بيشتر ايرانيان از صرافي بايننس استفاده کرده و پيش از فعاليت آي پي خود را به آي پي يک کشور اروپايي تغيير مي دهند.

نتیجه گیری

در اين محتوا به توضيح درباره بستر پولکا دات يا نسل سوم فناوري بلاک چين صحبت شده است. ارز ديجيتال پولکا دات ارز دات مي باشد و نسبت به بيت کوين و اتريوم داراي ويژگي هاي بيشتري بوده و نواقص آن ها را برطرف کرده است.  همچنين روش هاي خريد ارز دات در ايران نيز بررسي شده است.

نظرات کاربران

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .