ديفای يا DEFI چيست؟

ديفاي يا DEFI چيست؟

دیفای، يکي از واژگاني که حتما در اصطلاحات مالي و ارزهاي ديجيتال زياد به گوشتان خورده است يا برايتان سوال پيش آمده که به چه معناست، واژه ديفاي DEFI است که به معني امور مالي غير متمرکز در برنامه هاي مالي رمز ارزهاي پايه و يا شبکه بلاک چين به کار گرفته مي شود و کاربرد آن کمرنگ نمودن نقش واسطه هاي مالي مي باشد.
فناوري ديفاي در واقع از فناوري به وجود آورنده بلاک چين ها الهام گرفته شده است و به بخش ها و نهاد هاي مختلفي اين اجازه را مي دهد تا يک نسخه از تاريخچه معاملات را نگهداري کنند. اين فرايند بدان معناست که تراكنش هاي انجام شده فقط توسط يک منبع مرکزي کنترل و نگهداري نمي شود. اين موضوع اهميت بسيار زيادي دارد چون وقتي سيستم ها متمرکز هستند و يا مراکز توسط انسان کنترل مي شوند، باعث به وجود آمدن محدوديت در پيچيدگي معامله ها مي گردند و به نوعي مي توان آن ها را عامل بازدارنده دانست. فناوري ديفاي يک فناوري منحصر به فرد است و توانسته کاربرد بلاک چين را از يک انتقال ارزش ساده توسعه داده و براي موارد مالي گوناگوني از آن استفاده نمايد. از آنجايي که خريد و فروش ارزهاي ديجيتال و دارايي هاي ديجيتالي ديگر با روش هاي قديمي و مرسوم امکان پذير نيست، انجام معاملات نيازمند روش هاي جديدي مي باشد. با استفاده از فناوري ديفاي ديگر نيازي به واسطه ها و کارگزاران که بين شما و بازار سرمايه قرار مي گرفتند وجود نخواهد داشت و آن ها از سيستم حذف مي شوند.

 

برنامه هاي گوناگون ديفای

فناوري ديفای داراي ويژگي ها و مزاياي گوناگوني مي باشد. به عنوان مثال خريد به صورت مستقيم تنها مدل معامله و يا قرارداد در شرکت هاي بزرگ نيست و اين شرکت هاي بزرگ برنامه هاي مالي ديگري همچون وام، بيمه، سرمايه گذاري هاي جمعي و موارد ديگر را دارا مي باشند که بايد آنها را کنترل نمايند. از بين بردن واسطه ها در اين فعاليت ها نيز از مزاياي ديفای به شمار مي آيد.
ديفای داراي برنامه هاي گوناگون و کاربردي زيادي مي باشد که عمدتا بر روي بستر و پلتفرم اتريوم توسعه يافته اند. اتريوم بعد از بيت کوين داراي پيچيده ترين پلتفرم ارز ديجيتال مي باشد اما نسبت به بيت کوين انعطاف پذيري بيشتري دارد. يکي از محبوب ترين برنامه هاي ديفاي برنامه DEX  مي باشد که در مبادله هاي غير متمرکز آنلاين به کاربران کمک کرده و ارزهاي گوناگون را به يکديگر تبديل مي نمايد. در واقع اين برنامه شبيه به نوعي صرافي عمل مي کند و کاربران را به طور مستقيم به هم متصل مي نمايد تا بتوانند ارزهاي خود مانند دلار و يورو را با بيت کوين و اتر مبادله نمايند، بدون اينکه براي اين کار نياز به هيچ واسطه اي داشته باشند.
از ديگر برنامه هاي کاربري ديفاي مي توان به بسترهاي وام دهي اشاره کرد. در واقع در اين برنامه ها سيستم عامل ها از قراردادهاي هوشمند به عنوان جايگزين واسطه هاي لازم در سيستم هاي وام دهي بانک ها استفاده مي کنند و آن را مديريت مي نمايند. برنامه  WBTC نيز يک روش براي ارسال بيت کوين به شبکه اتريوم ايجاد مي کند تا کاربران بتوانند بدون واسطه و با استفاده از سيستم ديفاي سود حاصل از معاملات خود با بيت کوين را دريافت نمايند. ار برنامه هاي جديد ديفاي مي توان به برنامه توليد محصول اشاره کرد که در آن، آن دسته از معامله گراني که آگاه و مايل به پذيرش ريسک هستند حضور مي يابند و اين امکان براي آن ها به وجود آمده است تا با اسکن کردن توکن هاي مختلف ديفاي فرصت هاي بيشتري براي بازدهي هاي بالاتر به دست آورند.
برخي از برنامه هاي ديفاي به صورت منبع باز مي باشند و قابليت انعطاف پذيري دارند. اين بدان معني مي باشد که کد نوشته شده براي اين برنامه براي همه افراد قابل مشاهده مي باشد و به صورت عمومي است. از اين برنامه ها مي توان براي ساخت برنامه هاي جديد با استفاده از کدهايي که به عنوان بلاک هاي سازنده هستند، استفاده کرد.

بیشتر بخوانید

سایفرپانک ها چیست؟

درآمدزايی و ويژگي هاي ديفای

اما چگونه مي توان از طريق سيستم ديفاي به درآمدزايي رسيد؟ ارزش نهفته در پروژه هاي ديفاي و اتريوم بسيار زياد مي باشد و افراد زيايد توانسته اند از طريق سيستم به سودهاي هنگفتي دست پيدا کنند. به عنوان مثال يکي از روش هاي درآمدزايي استفاده از برنامه هاي وام مبتني بر اتريوم مي باشد که در آنها كاربران مي توانند با وام دادن پول خود به ديگران و ايجاد سود از بهره وام درآمد منفعلي براي خود به وجود آوردند. همچنين استفاده از برنامه هاي توليد محصول نيز مي تواند بازدهي بيشتري داشته باشد اما به همان ميزان ريسک بيشتري نيز خواهد داشت.
اما توجه به يک نکته در هنگام سرمايه گذاري در ديفاي ضروري است و آن اين است که سرمايه گذاري در ديفاي پر ريسک است و امن نيست زيرا اين سيستم ها پيچيده بوده و بيشتر آن ها فاقد شفافيت مي باشند. اما برخي از افراد هم عقیده دارند که سيستم ديفاي آينده مالي جهان را خواهد ساخت و سرمايه گذاري هاي زود هنگام در اين فناوري که به شکل غير متمرکز کنترل مي شود مي تواند به دستاوردهاي بزرگي منجر گردد. همچنان بايد توجه داشت که احتمالا تشخيص پروژه هاي خوب و بد از يکديگر براي افراد تازه وارد و مبتدي دشوار خواهد بود و به همين علت اين افراد بايد با احتياط بيشتري اقدام به سرمايه گذاري نمايند.
آنچه در تاريخ نشان داده شده است و شايد خود ما نيز با آن برخورد کرده باشيم آن است که واسطه هاي متمرکز در سيستم هاي مالي مي توانند به صورت آگاهانه يا غير آگانه مرتکب فساد يا خطا شوند. از اين رو ايجاد حوزه مالي غير متمرکز که به وسيله از فناوري بلاک چين و با مفهوم عدم تمرکز براي جلوگيري از فساد و خطاهاي غير عمدي به وجود آمده است مي تواند انقلابي در حوزه مالي ايجاد کرده و اعتماد افراد را به دست آورد. اما بايد توجه داشت که اين فناوري مالي هنوز بسيار جديد و نو ظهور است و به صورت ازمايشي مورد استفاده قرار مي گيرد. پس از نظر امنيت شبکه بدون اشکال نيست و آينده آن بستگي به حاميان و طرفداراني دارد که در آن سرمايه گذاري خواهند کرد.

نتیجه گیری

در اين محتوا به معرفي و توضيح درباره فناوري و سيستم امور مالي غير متمرکز ديفاي پرداخته ايم. اين سيستم که از فناوري بلاک چين الهام گرفته و ايجاد شده است داراي قابليت هاي بيشتري نسبت به آن مي باشد. ديفاي که داراي برنامه هاي گوناگوني مي باشد را مي توان آينده حوزه مالي دانست و از آن براي سرمايه گذاري استفاده کرد.

نظرات کاربران

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .