سایفرپانک ها چیست؟

سایفرپانک یک جنبش آزاد بود که به عنوان یک جلسه در اواخر قرن بیستم و سال ۱۹۹۲ راه اندازی شد و بعد از آن به جلسات ماهانه تبدیل شد که در آن به برطرف کردن مهمترین مشکلات کد گذاری و برنامه نویسی اشاره شده و در مورد آن بحث و تبادل می شده است.
سایفرپانک به فعالیتی از نوع اجتماعی گفته می شود که به صورت عمومی و مشخص از تغییرات اجتماعی و سیاسی حمایت کرده که این مهم از طریق رمزنگاری و کمک به دفاع از حریم شخصی و خصوصی صورت می پذیرد. پیدایش سایفرپانک به اواخر قرن بیستم و سال ۱۹۸۰ به عنوان یک جنبش فعال باز میگردد که در آن زمان از طریق یک سری لیست های ایمیلی در گروه های غیر رسمی و غیر دولتی انجام می گرفت. هدف این گروه های ایمیلی این بوده که بتوانند امنیت و حریم خصوصی امن و مطمئن از طریق استفاده پیشگیرانه از رمزنگاری دست پیدا نمایند. در اواخر قرن بیستم و سال ۱۹۹۲ سه شخص که یکی از آنها دانشجوی ریاضیات در دانشگاه کالیفرنیا به نام اریک یوز و دیگری یک دانشمند در حوزه کامپیوتر و رسانه به نام جان گیلمور و همچنین کارمند شرکت سان مایکرو سیستمز نیز بود و همچنین یک تاجر بازنشسته به نام میور تصمیم گرفتند تا ۲۰ نفر از دوستان خود را به جلسه غیر رسمی و غیر اداری دعوت کنند تا در آن جلسه مهم ترین مشکلاتی که در دنیای برنامه نویسی و رمزنگاری وجود دارد را مطرح کرده و در مورد آن بحث و تبادل نظر بپردازند که این مورد به عنوان یکی از اولین قدم ها برای پیدایش سایفرپانک ها در طول تاریخ به حساب می آید. در صورتی که می خواهید درمورد سایفرپانک اطلاعات مناسب بیشتری کسب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید:

سایفرپانک ها

تاریخچه پیدایش سایفرپانک ها چیست؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم آن را برای برطرف کردن مشکلات برنامه نویسی ایجاد کردند که جلسه بعد از آنکه به اتمام رسید توانست به صورت جلسه های ماهانه فعالیت خود را ادامه دهد که این جلسه در شرکت گیلمور برگزار می شده است. در یکی از جلسات برگزار شده در این شرکت یک هکر و نویسنده که دارای یک نام مستعار به نام سنت بوده این گروه را سایفرپانک ها نام گذاری کرده است. نام سایفرپانک ها از سایفر که به عنوان یکی از روش های رمزنگاری و کدگذاری به حساب می آید و همچنین یک ژانر علمی تخیلی با همین نام الهام گرفته شده است که در نتیجه باعث شد تا این جنبش تحولی اساسی به خود ببیند. با توجه به اینکه این گروه روز به روز رشد مناسبی را به خود میگرفت اعضای گروه سایفرپانک ها تصمیم گرفتند  فهرست پستی تهیه کنند تا سایر سایت ها در سراسر دنیا بتوانند به اتفاقات مهم و تصمیماتی که در این گروه گرفته میشود دسترسی داشته باشند. این فهرست پستی به سرعت توانست در میان سایت ها در سراسر دنیا بازدید فراوانی به دست آورده و به صورت ویروسی تکثیر شود که در نتیجه تعداد بسیار زیادی شرکت کننده در آن به تبادل ایدهها پرداخته و در زمینه های مختلف در مورد توسعه به صحبت می پرداختند و به صورت روزانه به انجام آزمون و خطا اقدام می کردند. محفل سایفرپانک ها باعث به وجود آمدن فضایی برای بحث های آزاد در موضوعات مختلف مانند علوم رایانه و کامپیوتر و ریاضیات کدگذاری و رمزنگاری و بسیاری از موضوعات سیاسی و فلسفی شد

سایفرپانک ها و ارز های دیجیتال

موضوعی که برای سایفر پانک و محافل آنها وجود داشت این بود که معمولاً یک نتیجه واحد و توافقی به وجود نمیآمد ولی با توجه به این که یک انجمن آزاد بود همیشه حریم و آزادی خصوصی و شخصی به عنوان یک موضوع بسیار با اهمیت تر از سایر موضوعات در اولویت قرار می گرفت. ایده مربوط به جنبش سایفرپانک ها را می توان در مانیفست سایفرپانک به خوبی رصد کرد که در سال ۱۹۹۳ ارائه و نوشته شده است. مهمترین اصلی که در مانیفست سایفرپانک به آن اشاره شده اهمیت حفظ حریم شخصی که در ما وجود دارد برای خلق و به وجود آمدن ایده هایی که امروزه بسیاری از ارزهای دیجیتال بر مبنای آنها هستند به حساب می آیند.

بحث حریم خصوصی در مانیفست سایفرپانک

همانطور که اشاره کردیم در مانیفست به صورت چشمگیر بر موضوع حریم خصوصی اشاره شده است و در این مانیفست اینطور آمده است که حریم خصوصی برای جامعه ای منحصر به فرد و آزاد در دنیای امروزی که به عنوان عصر تکنولوژی و الکترونیک به حساب می آید امری ضروری و غیر قابل انکار می باشد. شما به عنوان مخاطب مانیفست هیچ وقت نباید حفظ حریم شخصی و خصوصی را به معنای پنهان کاری تلقی نمایید. حریم خصوصی چیزی نیست که فرد بخواهد کل دنیا آن را بدانند ولی به معنای پنهان کاری نیز نمی باشد چرا که پنهان کاری چیزی است که شخص نمیخواهد هیچ کس آن را بداند در حقیقت حریم خصوصی به عنوان نماد و قدرت به حساب می آید که اشخاص مختلف می توانند آنگونه که می خواهند خود را به سراسر دنیا معرفی نمایند. همچنین در این مانیفست موضوع حریم خصوصی به صورت مسالهای کاملا عملی که با تراکنش های روزانه در ارتباط هستند ارائه شده که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

سایفرپانک

به عنوان مثال شما در نظر بگیرید که یک مجله میخریم و مبلغ مربوط به بهای مجله را به فروشنده پرداخت میکنیم هیچگاه نیاز نیست که فرد فروشنده بداند که هویت ما چیست. به عنوان مثال زمانی که از یک ارائه دهنده سرویس ایمیلی می خواهیم ایمیل ها را برای ما ارسال و هزینه مورد نظر دریافت نمایند سیستم و میزبان ارائه دهنده ایمیل نیاز نیست تا بداند با چه شخصی و درباره چه موضوعی صحبت میکنیم و یا دیگران چه چیزی را به ما انتقال می دهند بلکه تنها لازم است که بداند چطور پیام ها را انتقال داده و هزینه آن را از ما دریافت کند. در حالت کلی حفظ حریم خصوصی در جامعه آزاد و مستقل به سیستمهای تراکنشی از نوع ناشناس احتیاج دارد. سیستمهای تراکنشی از نوع ناشناس به افراد مختلف این امکان را می دهند تا هر زمان که احتیاج داشتند هویت خود را مشخص نمایند و هر زمان و هر جایی که نمی خواستند آن را فاش نکنند که این در حقیقت معنا و کلید کلمه حریم شخصی و خصوصی می باشد.
در انتها لازم است بگوییم که به وجود آمدن جنبش سایفرپانک ها باعث شد تا تلاش بسیار زیادی در زمینه توسعه ارز های دیجیتال انجام گردد.

نظرات کاربران

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .