تاریخچه پول چگونه بوده است؟

پول واحد و مبنایی است که همه افراد همه روزه در سراسر دنیا با آن سروکار داشته و افراد بسیار زیادی هستند که به خوبی با این مفهوم آشنا نبوده و آن را نمی شناسند. پول در دوران گذشته در اشکال مختلفی مورد استفاده قرار میگرفته و همیشه به عنوان یک واسط برای انجام مبادلات و خرید و فروش کالاها و خدمات مورد استفاده قرار می گرفته است.

پول مبنایی است که با توجه به نظرات و عقاید بسیاری از افراد و کارشناسان در سراسر دنیا گردش زمین بر مبنای آن صورت می گیرد که البته این موضوع فقط جمله عامیانه برای درک بهتر مفهوم پول می باشد. تمامی افراد در سراسر دنیا هر روزه با پول سروکار داشته ولی دقیقا نمی‌دانند که این پارامتر چه معنا و مفهومی دارد و تنها افراد کمی هستند که با مفهوم این واژه به خوبی آشنا بوده و کارکرد آن را به صورت مفهومی می دانند. اگر می خواهید در مورد پول و تاریخچه آن اطلاعات مناسبی کسب کنید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید:

درک هرچه بهتر مفهوم پول

در حالت کلی پول به کاغذ و یا هر متریال دیگری گفته می‌شود که به توان سه عنوان واحد حساب، واحد تبادل و همچنین ذخیره ارزش را به آن نسبت دهیم. در مورد پارامتر واحد حساب باید بگوییم که پول به عنوان یک پایه مشترک است تا قیمت های مختلف ایجاد گردند. همچنین در مورد ذخیره ارزش این پارامتر به این معناست که می‌توان آن را مورد ذخیره سازی قرار داده و هر زمان که بخواهیم از آن استفاده کرده و در فرآیند خرید و فروش در زمان های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. همچنین پول به عنوان واسطه تبادل نیز به حساب می آید که به کمک آن می‌توان به خرید و فروش اقلام و کالاهای مختلف میان دو شخص و یا دو گروه مختلف اقدام نمود.

پول

 

شاید شما نیز بخواهید در مورد نقشی که ارز انجام می دهد اطلاعات بدست بیاورید، باید این موضوع را با ذکر مثالی برای شما عنوان کنیم به عنوان مثال در نظر بگیرید که پول اصلا وجود نداشت در این زمان چه اتفاقی می افتاد؟ در چنین شرایطی اگر ارز وجود نداشت اقتصاد به صورت کالا به کالا صورت می‌گرفت و سیر نزولی بسیار اساسی در اقتصاد به وجود می‌آمد. در نتیجه اگر شخصی می خواست چیزی بخرد باید کالایی داشته باشد تا آن کالا با شخص دیگری معاوضه کند. به عنوان مثال اگر کسی در بحث تولید پوشاک تخصص داشت و در عین حال نیاز داشت تا مواد غذایی خریداری کند باید مواد کشاورزی و مواد غذایی مورد نیاز خود را خریداری کند و در عین حال باید نیاز پوشاک را برای کشاورز تامین می‌کرد ولی سوال اینجاست که اگر کشاورز پوشاک احتیاج نداشت چه حالتی پیش می آید در چنین شرایطی مطمئنا اقتصاد بسیار عجیب و غریب و سخت به وجود می‌آمد که در نتیجه تبادلات مردم به آسانی صورت نگرفته و بسیاری از افراد در تامین نیازهایشان دچار مشکل می شدند.

نگاهی به تاریخچه پول

در طول تاریخ و گذر زمان مفهوم این پارامتر تغییرات بسیار زیادی به خود دیده است. پول در شکل ها و با استفاده از روش ‌های مختلف از فیزیکی تا دیجیتالی تغییرات چشمگیری داشته است. انسان ها از چیزی در حدود ۹ هزار سال پیش از میلاد مسیح مبادلات خود را به صورت مبادله کالا به کالا انجام می‌دادند. مبادله کالا به کالا برای اولین بار در کشور مصر صورت گرفت که بیشتر کالاهایی که مورد تبادل قرار می‌گرفتند به شکل گندم و جو بودند و در آن زمان هیچ گونه پولی به صورت فیزیکی و دیجیتال وجود نداشته که بخواهد از آن برای معامله استفاده شود و تمامی مبادلات به صورت محصول به محصول و کالا به کالا صورت گرفته می شده است.

 

بررسی تاریخچه پول

سکه ها از چه زمانی و به چه صورتی به عنوان پول مورد استفاده قرار می گرفته اند؟

در گذر زمان و در طول تاریخ افراد سعی می‌کردند تا از اشکال دیگری از پول ها که دارای ارزش ذاتی هستند استفاده کنند. به عنوان مثال در ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در مناطق ساحلی از پیش درآمد ها برای مبادله ها استفاده می شده و به عنوان مثال از پوسته صدف به عنوان نمادی فیزیکی برای مبادلات و داد و ستد استفاده می شده است. اولین واحد پول رسمی توسط پادشاه الی تاس که در ناحیه ترکیه امروزی قرار گرفته تولید شده است که با گذر زمان سکه پیشرفت پیدا کرده و به شکل دایره ای و حالتی صیقلی مانند در آمد. بعد از آن با استخراج نقره و استفاده از آن برای تولید سکه پول های سکه ای پیشرفت بسیار زیادی به خود دیده اند. بعد از آنکه در سال ۱۵۴۶ قبل از میلاد پادشاهی التاس سرنگون شده و مناطق تحت فرمانروایان توسط ایرانیان فتح شد کوین ها به ایران راه پیدا کردند. سکه های طلا به عنوان یکی از واحد های پولی برای بار نخست توسط پادشاهان چینی رواج پیدا کرد و بعد از آن که این سلسله چینی و پادشاهی هان سقوط کردند علاوه بر سکه هایی از جنس چینی از جنس طلا و نقره و اسکناس هایی از جنس پوست آهو به عنوان نوعی دیگر از پول رواج پیدا کردند.

 

پول کاغذی چگونه رواج پیدا کرد؟

در کنار این که انواع مختلف پول های فلزی در بازارهای مختلف به عنوان واسط برای انجام مبادلات و معاملات مورد استفاده قرار می گرفت و باعث شد تا صرافی ها به صورت حرفه ای گسترش پیدا کند در حقیقت افرادی که صرافی ها را می چرخانند به عنوان یک واسطه بودند که عملیات های مالی و تجاری را میان تاجران داخل و خارج یک کشور در اختیار گرفته و انجام می‌دادند و این عملیات باعث شد تا ارز کاغذی و همچنین به وجود آمدن بانک های امروزی کلید بخورد. پول کاغذی در دوران گذشته به شکل های مختلفی وجود داشته است که در زمان و مکان های مختلف وظایف متعددی را برعهده گرفته است. مثلاً در کشور روم در دوران قبل از میلاد مسیح صراف ها یکسری اسناد کاغذی را در اختیار مشتریان خود قرار می دادند و در نتیجه افراد می‌توانستند فلزات گران قیمت و کالاهای قیمتی خود را در اختیار صراف به امانت بگذارند و یک سند را به عنوان قبض دریافت کنند. این اسناد اعتبار صادر کننده در بازار را ایجاد کرده و دست به دست می گشتند و به نوعی به عنوان یک واحد پول ایفای نقش می کردند. این فرآیند پایه گذاری برای به وجود آمدن پول کاغذی و تبدیل شدن آن به اسکناس شد. در نتیجه بعد از آن هر کشور در چارچوب قوانین خود واحد پولی را به عنوان اسکناس برای رواج هرچه بهتر اقتصاد و سرمایه گذاری افراد در دستور کار خود قرار داده و

نظرات کاربران

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .