آنچه که باید در مورد بلاک‌ چین بدانیم

بلاک چین یک دفتر کل است. بعضی از بلاک چین های محبوب به افراد اجازه می دهند که تراکنش های لحظه ای روی یک شبکه نامتمرکز انجام بدهند. تاریخچه تمامی تراکنش ها روی بلاک چین ذخیره می شود و با کدگذاری اطمینان حاصل می شود که تراکنش های ثبت شده هیچگونه تغییری نداشته باشند.

آنچه که باید در مورد بلاک‌ چین بدانیم

شما (یک نود در شبکه بلاک چین) یک فایل از تراکنش ها روی رایانه خود ( یک دفتر کل یا عمومی) دارید. دو حسابرس دولتی ( که به آنها ماینر های بلاک چین می گوییم) همان فایل را روی رایانه خود دارند (پس توزیع انجام شده است). همان وقتی که شما یک تراکنش را انجام می دهید، رایانه شما یک ایمیل به هر حسابدار می فرستد تا انجام تراکنش را اطلاع بدهد.

هر حسابرس به سرعت چک می کنند که شما توانایی پرداخت را دارید ( موجودی بیت کوین چک می شود.). بعد از ارزیابی روی پاسخ به همه کلیک می شود و منطق ارزیابی تراکنش پیوست می شود. (مدرک کار “Proof Of Work”) اگر حسابرس دیگر هم تایید کند، به همه اعلام می شود که فایل روی رایانه خود را بروز کنند.

1 شبکه بلاک چین

کلیتی که تکنولوژی بلاک چین را ممکن می کند همین است.

 بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک دفتر کل است. بعضی از بلاک چین های محبوب به افراد اجازه می دهند که تراکنش های لحظه ای روی یک شبکه نامتمرکز انجام بدهند. تاریخچه تمامی تراکنش ها روی بلاک چین ذخیره می شود و با کدگذاری اطمینان حاصل می شود که تراکنش های ثبت شده هیچگونه تغییری نداشته باشند. هر بلاک در زنجیره شامل اطلاعات تراکنش می باشد، و زنجیری که بلاک ها را به یکدیگر متصل می کند به عنوان لجر یا دفتر کل شناخته می شود، که تراکنش ها را به ترتیبی که رخ داده اند لیست می کند.

2 شبکه نامتمرکز

این تکنولوژی به افراد و شرکت ها اجازه می دهد که تراکنش های لحظه ای را روی شبکه بدون حضور یک واسطه انجام بدهند. تراکنش ها روی این تکنولوژی به طور کامل امن است، و با عملکرد بلاک چین، رکورد ها آنچه رخ داده است، نگهداری می شود. الگوریتم کدگذاری رمزارزنگاری اطمینان می دهد که هر تراکنش ثبت شده قابل به تغییر نباشد.

این مهم است که بدانیم این تکنولوژی هنوز در مراحل آغازی است، و بیشتر کاربرد های آن هنوز در حال تست هستند.

اصل مهم بلاک چین

تاکنون، ما فهمیدیم که این تکنولوژی یک دفتر کل دیجیتالی است که بین شبکه ای از افراد به اشتراک گذاشته شده است.هر فرد در این شبکه می تواند این دفتر کل را دستکاری کند، و یک بلاک جدید را روی زنجیر ثبت بکند، اما با هر تراکنش کل زنجیره توسط همه افراد تحلیل می شود که دقیق باشد.

به عبارت دیگر، هر فرد نسخه کپی شده دفتر کل را دارد، اما هیچ کسی بدون تایید همه افراد شبکه نمی تواند تغییری را ایجاد بکند. این یک سیستم کاملا دموکراتیک است.

5 مزیت بلاک چین

تا به اینجا کلیت بلاک چین توضیح داده شد، و حالا مزیت های این تکنولوژی را ذکر میکنیم.

1.شفافیت: از آنجایی که هر فرد در شبکه به دفتر کل دسترسی دارد، هیچ کسی بدون اطلاع نمی ماند. شما می توانید ببینید که هرکس چقدر دارد یا پرداخت کرده است، در هر نقطه ای از زمان، و هر موقعی که بخواهید. این یک سیستم کاملا شفاف است.

2.امنیت: از آنجایی که هر نود شبکه یک کپی از دفتر کل را دارد، آنها می توانند نسخه های جدید شبکه را ارزیابی کنند، یک سیستم کاملا دموکراتیک. هیچ شرکت یا آژانسی با قدرتی بالاتر وجود ندارند. همه با هم مسئولند. به علاوه، هر بلاک جدید بصورت خطی ذخیره می شود. بعد از ثبت بلاک و هش شدن، این غیر ممکن است که یک هکر بلاک را تغییر بدهد بدون آنکه بلاک های دیگر را تغییر ندهد.

3.تراکنش های لحظه ای: این تکنولوژی می تواند از هر تراکنشی که با واسطه انجام می شود، سریع تر عمل کند، که دلیل آن هم وجود خود ارزیابی در سیستم است.

4.بدون نهاد نظارت مرکزی: این شاید کمی غیر قابل هضم بنظر برسد، چون وجود یک ناظر که تراکنش ها را نظارت کند بد نیست. اما نکته این است که این واسطه ها تراکنش ها را کند می کنند و سهم خود را از هر تراکنش میخواهند.

5.چند بار خرج کردن پول: یکی از مزیت های اصلی بلاک چین این است که مشکل چند بار خرج شدن پول را حل کرده است. تا کنون بانک ها مسئول این هستند که مواظب باشند یک فرد اعتبار خود را چند بار خرج نکند. این تکنولوژی با عمومی کردن همه تراکنش ها و موجودی ها این مشکل را حل کرده است. ( البته نگران نباشید، اطلاعات شخصی روی بلاک چین را شامل نمی شود.)

4 چالش بلاک چین

3 چالش های بلاک چین

1.برای اینکه بلاک چین کار کند، باید همه افراد همکاری کنند: تراکنش هایی که روی بلاک چین اضافه می شود لازم است که برای همه افراد شفاف باشد، به این معنی که این تکنولوژی در برابر هکر ها کدگذاری شده است اما اطلاعات در هر بلاک خیر. شرکت های شک قابل فهمی ممکن است برای برداشتن بعضی از شاخص های امنیتی خود برای وارد شدن به بلاک چین داشته باشند.

2.بلاک چین هنوز تحت نظارت قرار نگرفته است: این تکنولوژی هنوز نوپا است. دولت ها و شرت های بزرگ هنوز مطمئن نیستند که چگونه باید آن را کنترل بکنند. قوانین و مقررات مخصوصا در زمینه های مالی هنوز وضع نشده است اما دیر یا زود این اتفاق رخ خواهد داد.

3.پیچیدگی: همانطور که در این مقاله دیدید، توضیح ساده این تکنولوژی آسان نیست. برای فهم واقعی آن، نیاز به درک لغات زیادی نظیر "نود"، "هش" و "ماینینگ" است.

4.بلاک چین هنوز ریسک هک را دارد: ایده این تکنولوژی خیلی امن است. همه افراد اطلاعات را دوبار چک می کنند، که هیچ مشکلی نباشد. اما هنوز ریسک هک شدن وجود دارد.

نظرات کاربران

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .