گروه آموزشی

سرمایه های نوین

09120913291

تاریخچه تکنولوژی بلاکچین

هر ایده و اختراعی توسط انسان از بدو ورود به ذهن تا مرحله عملی شدن ان در معرض تغییرات و تحولاتی در طول زمان بوده است . نمونه بارز یکی از این ایده ها بلاکچین است که در دهه اخیر باعث تغییر و تحولاتی عظیم شده است و چشم جهانیان را به خود دوخته است

به جرات میتوان گفت بلاکچین یا به اصطلاح فارسی زنجیره بلوک ها از ذات خلقت نشاط گرفته است.

و حتی میتوان گفت ردپای بلاکچین را در DNA انسان ها نیز دید که همانند زنجیره ای به هم متصل هستند ودر صورت بهم ریختگی انها انسان دچار بیماری هایی همچون سرطان خواهد شد .

هم اکنون این تکنولوژی پایه و اساس رمز ارز های مانند بیتکوین است.

ولی استفاده از آن در زمان حال به همین جا ختم نمیشود و درعرصه های مختلفی از آن استفاده میشود.

بزرگ ترین مزیت بلاکچین این است که اجازه میدهد کاربران یک شبکه بدون نیاز به اعتماد به یک دیگر بتوانند باهم به توافق برسند.

ایده تکنولوژی بلاکچین اولین بار در دهه 1990 توسط دو فیزیک دان به نام های  استوارت هابر (Stuart Haber)  واسکات استورنتا (W. Scott Stornetta) مطرح شد.

آنها توسط این ایده سعی داشتند مشکل بزرگی را حل کنند ، مشکل آن ها این بود که چگونه امنیت گذشته را حفظ کنیم واسناد قدیمی را با برچسب زمانی به ثبت برسانیم تا از دستکاری و تحریف آنها جلو گیری کنیم.

در سال 1992 برای افزایش بازدهی این سیستم درخت مرکل را به آن اضافه کردند و این امر باعث شد که بتوانیم چند سند را داخل یک بلاک ذخیره کنیم.

در سال 1998 دانشمندی با نام Nick Szabo یک ارز دیجیتال به نام (بیت گولد) ساخت که ساختار آن غیر متمرکز بود .

ولی متاسفانه این پروژه باشکست روبه رو شد.

درسال 2000 Stefan Konst نظریه ای پیرامون زنجیره های رمز نگاری شده ارایه داد.

در سال 2004 این فناوری مورد توجه قرار گرفت وبه عنوان یک اختراع ثبت شد.

یعنی دقیقا چهار سال قبل از ظهور بیتکوین و تا قبل از پدید امدن بیتکوین این فناوری بدون استفاده بود .

 در سال 2004 Hal finney  دانشمند علوم کامپیوتر سیستمی به نام RPOW  را به ثبت رساند

 (Reusable Proof of Work)  

سیستم RPOW به گونه ای کار میکرد که با دریافت یک توکن غیر قابل تعویض و غیر قابل معامله هش کش (Hash Cach)   بر  اساس (POW)   و بازگرداندن یک توکن (RSA) (RSA_Signad token) که میتوانست به صورت فرد به فرد مبادله بشود کار میکرد.

RPOW  مشکل دابل اسپندینگ را به وسیله ی ثبت مالکیت توکن ها بر روی یک سرور قابل اعتماد که به منظور امکان تایید صحت توکن ها در هر لحظه از سوی کاربران در سراسر دنیا طراحی شده بود حل کرد .

RPOW میتواند به عنوان اولین نمونه و مهم ترین قدم در تاریخ رمزارز ها شناخته بشود .

در سال 2008 مقاله ای که در آن سیستم غیر متمرکز Decentralized و فرد به فرد Peer-To-Peer وبر اساس تابع هش   Electronic Cash System به نام بیتکوین را معرفی کرد توسط فرد یا افرادی به اسم ساتوشی ناکاموتو در وبلاگ رمزنگاری منتشر شد.

در این سیستم با جایگزین شدن الگوریتم بر پایه هش (POW) به جای سخت افزار های محاسبه گری مثل RPOW امکان محافظت از بیتکوین در برابر دابل اسپندینگ توسط یک پروتکل غیر متمرکز و فرد به فرد رد یابی و تایید تراکنش ها فراهم میشد .

خلاصه این که بیتکوین ها با انگیزه دریافت پاداش (POW) توسط افراد ماین و توسط نود درون شبکه تایید میشد .

در سومین روز ژانویه 2009 زمانی که ساتوشی اولین بلوک بیتکوین را با جایزه 50 بیتکوینی ماین کرد.

بیتکوین به وجودآمده اولین تراکنش بیتکوین 12 ژانویه 2009 اتفاق افتاد وقتی که  Hal finney ده بیتکوین از ساتوشی دریافت کرد

 در سال 2013 ویتالیک بوتیرین VITALIK BUTERIN  برنامه نویس و مالک بیتکوین مگزین اعلام کرد که بیتکوین به یک زبان برنامه نویسی برای تولید برنامه های غیر متمرکز نیاز دارد باشکست در جلب موافقت عموم ساخت یک بلاکچین جدید به نام اتریوم که کارکردش بر اساس یک پلتفورم توضیع شده محاسباتی بود را اغاز کرد

پلتفورمی که نمایان گر یک عملکرد ویژه با عنوان قرار داد های هوشمند بود قرار داد های هوشمند اسکریپت ها و برنامه هایی هستند که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا میشد.

برای مثال از آنها میتوانید برای ایجاد یک تراکنش با شرایط مشخص استفاده کنیم قرار داد های هوشمند در یک زبان برنامه نویسی درون یک ماشین مجازی غیر متمرکز به اسم ماشین مجازی اتریوم  یا EVM   (Ethereum Virtual Machine) نوشته میشود که انها را بخوانند واجرا کنند همچنین برنامه نویس ها میتوانند اپلیکیشن های با قابلیت پردازش در بلاکچین اتریوم ایجاد و منتشر کنند این برنامه ها معمولا با نام DApps یا (Decentralized Applications) یا اپلیکیشن های غیر متمرکز شناخته میشوند

 در حال حاضر صدها DApps در حال کار کردن بر روی بلاکچین اتریوم هستند برنامه هایی مثل :

شبکه های اجتماعی ، قمار واکسچنج های مالی

رمزارز اتریوم ، اِتر نامیده میشود میتواند بین حساب ها منتقل (ether) بشه و کارمزد های محاسباتی در اجرای قرار دادهای هوشمند پرداخت کند

امروزه تکنولوژی بلاکچین توجه زیادی بر خودش جذب کرده ودر اپلیکیشن های زیادی مورد استفاده قرار میگیرد که فقط هم مربوط به حوضه رمز ارز ها نیستند.

نویسنده مقاله:محمدحسین جعفری

تاریخ انتشار : 1399/04/31


زمان مطالعه:5 دقیقه

برچسب ها رمز ارز ها تاریخچه تکنولوژی بلاکچین بلاکچین اولین تراکنش بیتکوینمحبوب ترین دوره های سرمایه های نوین