گروه آموزشی

سرمایه های نوین

09120913291

استخر ماینینگ چیست؟

ماینینگ بخش مهمی از تضمین کارا بودن بلاکچین هاست. توسط پردازش هش ها به مقداری مشخص، شرکت کنندگان توانایی ایمن ساختن شبکه های کریپتو کارنسی را بدون نیاز به یک قدرت مرکزی دارند.

هنگام راه اندازی بیت کوین در سال 2009، هر کسی با یک PC معمولی هم میتوانست با دیگر ماینر ها برای به دست آوردن هش بلاک بعدی رقابت کند. این موضوع به خاطر پایین بودن سختی شبکه بود. هش ریت زیادی در شبکه وجود نداشت و به همین علت برای اضافه کردن بلاک جدید به زنجیره ی بلاکچین سخت افزار مخصوصی نیاز نبود.

 

پس از مدتی مشخص شد که کامپیوتر هایی که بیشترین تعداد هش در ثانیه را پردازش میکنند، در نتیجه بلاک های بیشتری پیدا میکنند. این موضوع باعث تغییر بزرگی در سیستم ماینینگ و رقابت ماینر ها برای پیدا کردن سیستم های قوی تر شد.
پس از امتحان بسیاری از دستگاه ها (CPU,GPU,FPGAs)، ماینر های بیت کوین به استفاده از ASICs ها ( مخفف مدارهای مجتمع ویژه کاربردی ) روی آوردند. این دستگاه ها برای استفاده ی روزمره ی یک کاربر عادی نیستند.

همانطور که از نام این دستگاه ها پیداست، ASIC ها فقط برای اینجام یک کار ساخته شده اند: پردازش هش ها. اما به این دلیل که فقط برای ماینیگ ساخته شده اند، عملکرد فوق العاده ای دارند. به همین علت استفاده از ابزار دیگر برای ماینینگ بیت کوین غیر معمول است.

استخر ماینینگ چیست؟

سخت افزار خوب به تنهایی کافی نیست. می توانید همزمان از چند اسیک خوب استفاده کنید ولی با این حال باز هم مانند قطره ای در اقیانوس ماینینگ بیت کوین گم میشوید. علیرغم صرف هزینه ی زیاد برای دستگاه های مناسب،شما شانس بسیار کمی برای ماین کردن یک بلاک دارید.

هیچ تضمینی برای زمان پرداخت پاداش بلاک یا حتی احتمال دریافت پاداش وجود ندارد. اگر به دنبال درآمد منظم هستید، باید از استخر های ماینینگ استفاده کنید.

فرض کنید شما و 9 ماینر دیگر هر کدام 0.1% قدرت هش شبکه را دارید. این موضوع به این معناست که به طور متوسط، شما یک بلاک از هر صد بلاک را پیدا میکنید. با توجه به ماین شدن 144 بلاک در روز، هفته ای یک بلاک استخراج میکنید. با توجه به هزینه ی دستگاه و برق، ماینینگ به صورت تنهایی یک استراتژی غیر عملی است.

حال اگر این درآمد برای سودآوری کافی نباشد ، چه باید کرد؟ شما می توانید با 9 شرکت کننده دیگر که ذکر کردیم، همراه شوید. اگر همه شما قدرت هش خود را ترکیب کنید، 1٪ از میزان هش شبکه را دارید. این بدان معناست که شما به طور متوسط ​​در هر صد بلاک یک مورد پیدا می کنید و در روز یک تا دو بلاک استخراج میکنید. سپس، می توانید پاداش را تقسیم کرده و آن را در میان تمام ماینرهای درگیر تقسیم کنید.

در واقع، ما استخر ماینینگ را شرح دادیم. امروزه استخر ها به علت تضمین درآمد مستمر ، به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند.

 

استخرهای ماینینگ چگونه کار می کنند؟

به طور معمول ، یک استخر ماینینگ یک هماهنگ کننده برای ماینرهاست. استخر ها از تست کردن یک کلمه رمز توسط دو ماینر جلوگیری میکنند تا قدرت هش هدر نرود. استخر ها مسئول تقسیم پاداش بلاک بین ماینر ها هم هستند. چندین روش مختلف برای محاسبه میزان پاداش هر ماینر وجود دارد.

 

پرداخت به ازای هر سهم (PPS)

یکی از رایج ترین طرح های پرداخت پاداش، پرداخت به ازای هر سهم (PPS) است. در این سیستم ، برای هر «سهم» ارسال شده مبلغی دریافت خواهید کرد.

سهم، هشی است که برای پیگیری کار هر ماینر استفاده می شود. توجه داشته باشید که یک سهم، یک هش معتبر در داخل شبکه نیست. این فقط شرایطی است که توسط استخر ماینینگ مشخص می شود.

در PPS ، شما بدون توجه به اینکه استخر بلاکی استخراج کرده باشد یا نه، پاداش دریافت میکنید.استخر خطرات زیادی را بر عهده می گیرد، بنابراین احتمالاً هزینه قابل توجهی را از شما می گیرد. چه به صورت مستقیم و چه از پاداش نهایی.

 

پرداخت به ازای N سهم آخر (PPLNS)

یکی دیگر از طرح های پرداختی معروف، پرداخت به ازای N سهم آخر (PPLNS)

 است. بر خلاف PPS، در PPLNS فقط وقتی استخر با موفقیت یک بلاک را ماین میکند به ماینر ها پاداش داده می شود. وقتی استخر بلاکی پیدا کرد، Nمقدار آخر سهم های ارسال شده را چک می کند. N بسته به استخر متفاوت است. میزان پرداختی به ماینر ها برابر است با: تعداد سهم های ارسالی شما تقسیم بر N، ضربدر پاداش بلاک (دستمزد استخر از این مقدار کم می شود).

 

بیایید مثالی بزنیم: اگر پاداش فعلی بلوک 6.25 BTC باشد (فرض کنید مبلغی برای دستمزد معاملات نمیدهید) و دستمزد اپراتور 20٪ باشد، پاداش موجود برای ماینرها 10 BTC است. اگر  N=100,000 باشد و 50،000 سهم را ارائه کرده باشید، 5٪ پاداش موجود (0.25 BTC) را دریافت می کنید.

می توانید چندین نوع از این دو طرح را بیابید ، اما موارد توضیح داده شده رایج ترین نوع هستند. توجه داشته باشید با این که ما در مورد بیت کوین صحبت می کنیم، محبوب ترین کریپتوکارنسی های PoW هم دارای استخرهای ماینینگ هستند. برای مثال:Zcash ، Monero ، Grin،Ravencoin

آیا استخر های ماینینگ خطری برای غیرمتمرکزسازی است؟

ممکن است هنگام خواندن این مقاله سوالی ذهن شما را درگیر کند: مگر قدرتمند بودن بیت کوین به این علت نیست که هیچ کس نمی تواند بلاکچین را کنترل کند؟ چه اتفاقی می افتد اگر اکثریت قدرت هش شبکه دست یک منبع باشد؟

اینها سوالات بسیار معتبری هستند. اگر یک نهاد واحد بتواند 51٪ از قدرت هش شبکه را بدست آورد، می تواند اصطلاحا "حمله ی 51 درصد" را انجام دهد. این موضوع یعنی آن نهاد می تواند معاملات را سانسور کند و معاملات قدیمی را معکوس کند. چنین حمله ای می تواند آسیب بزرگی به اکوسیستم Cryptocurrency وارد کند.

 

آیا استخرهای ماینینگ خطر حمله 51٪ را افزایش می دهند؟ پاسخ این است: شاید ، اما این احتمال بالا نیست. 24h breakdown of hash rate by pool

        درصد هش هر استخر بیت کوین در شبکه در تاریخ 16 آپریل 2020

از نظر تئوری ، چهار استخر برتر می توانند با همکاری هم حمله ای به شبکه ترتیب دهند. اما این کار به صرفه نیست.. حتی اگر آنها موفق به حمله شوند، احتمالاً قیمت بیت کوین به شدت افت خواهد کرد زیرا عملکرد آنها باعث تضعیف سیستم می شود. در نتیجه، کوین هایشان ارزش خود را از دست می دهد.

 

علاوه بر این ، استخرها لزوماً تجهیزات ماینینگ ندارند. ماینرها دستگاه های خود را در سرور استخر ها ثبت میکنند، اما آنها قادر به مهاجرت به استخرهای دیگر هم هستند. نفع هم برای شرکت کنندگان و هم برای اپراتورهای استخر در این است که اکوسیستم به صورت غیر متمرکز نگه داشته شود. از این گذشته ، استخرها فقط درصورتی درآمد کسب می کنند که ماینینگ سودآور باشد.

 

سخن پایانی

چشم انداز ماینیگ رمزارزها با معرفی اولین استخر ماینیگ برای همیشه تغییر کرد. استخرها می توانند برای ماینرهایی که مایل به درآمد پایدارتر هستند، سودمند باشند. همچنین تنوع بالای طرح های پرداختی، گزینه های متفاوتی را پیش روی ماینر ها قرار داده است.

 

در دنیای ایده آل ، استخراج بیت کوین بسیار غیرمتمرکز خواهد بود اما فعلاً، میتوانیم این موضوع را "به اندازه کافی غیرمتمرکز" بدانیم. در هر صورت، هیچ کس از این که یک استخر اکثریت قدرت هش یک شبکه را در دست بگیرد سود نمی کند. همچنین، کاربران  هم مانع از بروز چنین اتفاقی می شوند زیرا بیت کوین توسط کاربران  کنترل می شود نه ماینرها.

تاریخ انتشار : 1399/04/01


زمان مطالعه:5 دقیقه

برچسب ها ماینینگ بیت کوین رمز ارزها استخر ماینینگ بلاکچین



محبوب ترین دوره های سرمایه های نوین