گروه آموزشی

سرمایه های نوین

09120913291

خطوط حمایت و مقاومت

مقدمه ای بر خطوط حمایت و مقاومت

معرفی

 مفاهیم حمایت و یا مقاومت از مفاهیم پایه ای در علم تحلیل تکنیکال هستند. این خطوط در هر بازاری (مانند فارکس، بورس، طلا، دلار، کریپتوکارنسی و ...) قابل رسم هستند.

با این که درک مفهوم این خطوط ساده است، ولی تسلط بر روی آن ها زمان و تلاش زیادی می طلبد. نحوه ی کشیدن این خطوط بستگی به درک هر شخص از بازار دارد. همچنین خطوط حمایت و مقاومت در بازار های مختلف به شکل های مختلف کار میکنند. باید انواع متفاوت این خط ها را شناخت و تفاوت آن ها را درک کرد. علاوه بر موارد بالا، شما باید استفاده از این خطوط را در نمودار های مختلف تمرین کنید. این مقاله می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

خطوط حمایت و مقاومت چه هستند؟

این خطوط در واقع مفهوم ساده ای دارند. این سطوح به عنوان یک مانع در برابر قیمت عمل میکنند و اجازه ی پیشروی بیشتر قیمت را نمی دهند. اگر قیمت حمایت شود در واقع به یک "کف" رسیده و اگر سطحی در برابر قیمت مقاومت نشان دهد، قیمت به یک "سقف" رسیده است. می توان این مناطق را به عنوان نواحی عرضه و یا تقاضا هم در نظر گرفت.

به طور سنتی، حمایت و مقاومت به عنوان یک خط در نظر گرفته می شد اما موارد عملی به ما نشان می دهند که حمایت ها و مقاومت ها در واقع یک ناحیه هستند. توجه کنید که بازار توسط یک قانون کلی پیشروی نمی کند و این سطوح، سطوح انعطاف پذیری هستند. در واقع این سطوح یک رنج قیمتی هستند که برای تریدر ها اهمیت بالایی دارند.
در تصویر زیر نمونه ای از یک سطح حمایتی را می بینید. توجه کنید که قیمت چند بار به این ناحیه نفوذ داشته و از آنجایی که فروشنده ها نتوانستند قیمت را پایین تر ببرند، احتمالا یک روند صعودی شروع شده است

 

قیمت در ناحیه ی حمایتی بازگشت داشته است.

 

حالا به مثالی از یک سطح مقاومت توجه کنید. همانطور که مشاهده می شود بازار در یک روند نزولی قرار دارد اما پس از هر جهش، قیمت توانایی عبور از این ناحیه ی حمایتی را ندارد. ناحیه ی مقاومتی به این علت شکل گرفته که خریداران توانایی به دست گرفتن بازار و بالا بردن قیمت را ندارند پس روند نزولی ادامه داده می شود.

 

قیمت توانایی شکست ناحیه مقاومتی را نداشته است.

 

تریدر ها چگونه از خطوط حمایت و مقاومت استفاده می کنند؟
در تحلیل تکنیکال از نواحی مقاومت و حمایت به عنوان مناطق عرضه و تقاضا استفاده می شود. در واقع این مناطق جایی است که احتمال بازگشت یا استراحت روند در آن بیشتر است.
روانشناسی بازار نقش اساسی را در تشکیل سطوح حمایت و مقاومت بازی می کند. تریدر ها و سرمایه گذاران مناطقی که قبلا بازار به آن علاقه نشان داده و در آن فعال بوده را در خاطر دارند. از آنجایی که بسیاری از افراد این نواحی را تشخیص می دهند، این مناطق پول بیشتری جذب میکند. برای همین است که این سطوح برای معاملات تریدر های بزرگ ( نهنگ ها) مناسب است.

این نواحی از بخش های اساسی مدیریت ریسک مناسب هستند. توانایی زیر نظر گرفتن مداوم این سطوح باعث به وجود آمدن موقعیت های مناسب می شود. به طور معمول، هنگام رسیدن قیمت به این نواحی دو اتفاق می افتد. یا قیمت به سطح برخورد می کند و بر میگردد یا سطح شکسته می شود. و در هر دو مورد به سمت ناحیه ی پیش رویش حرکت میکند.
ورود به معامله در نزدیکی نواحی حمایت و مقاومت می تواند استراتژی سوددهی باشد. خصوصا به این علت که این  نوع استراتژی،حد ضرر های نزدیکی به نقطه ی ورود دارد. در صورت رد شدن قیمت از این منطقه فرضیه ی معامله باطل می شود و تریدر با ضرر کمی از معامله خارج می شود. به همین صورت هر چه نقطه ی ورود از ناحیه ی عرضه و تقاضا دور تر باشد، نقطه ی باطل شدن معامله هم دورتر است.
موضوع دیگری که باید در نظر گرفته شود، تغییر ماهیت این سطوح پس از شکسته شدن است. به عنوان یک قانون عمومی، ناحیه ی مقاومت پس از شکسته شدن، تبدیل به یک ناحیه ی حمایتی می شود و پس از شکست یک محدوده ی حمایتی، این منطقه در آینده و در هنکام تست مجدد، به یک منطقه ی مقاومتی تبدیل می شود.

ناحیه ی حمایتی شکسته شده و در هنگام تست مجدد به عنوان مقاومت عمل کرده است.

کارایی یک ناحیه پس از تبدیل سطح باعث تایید آن ناحیه می شود برای همین تست مجدد یک سطح، محل ایده آلی برای ورود به معامله می باشد.

نکته ی مهم دیگر قدرت این سطوح است. هر چه تعداد برخورد با این سطح بالاتر رود احتمال شکستن آن بیشتر می شود.

 حالا که نحوه ی رفتار قیمت در نواحی حمایت و مقاومت را بررسی کردیم، بیایید چند نمونه ی دیگر از انواع حمایت و مقاومت را مرور کنیم

مقاومت روانی

اولین نوعی که مورد بحث قرار می گیرد مقاومت روانی است. این مناطق به الگو های تحلیل تکنیکال مربوط نیست و بیشتر به علت نحوه ی درک ذهن انسان از دنیای اطراف است.

اگر تا کنون متوجه نشدید دنیایی که در آن زندگی میکنیم بسیار پیچیده است و مغز برای درک بیشتر همه چیز را ساده سازی میکند و این موضوع شامل رند کردن اعداد هم می شود.

اتفاق مشابهی در بازار های مالی می افتد. این موضوع مخصوصا در بازار کریپتو که رقم های اعشاری زیادی دارد، بسیار شایع است. خرید یک کوین به قیمت 8.0674 و فروش آن در 9.9765 مثا خرید در 7 دلار و فروش در 10 دلار پردازش نمی شود. به همین دلیل است که اعداد رند می توانند نقش حمایت و یا مقاومت را بازی کنند.

کاش به همین سادگی بود! تریدر ها معمولا تلاش می کنند تا سفارش خود را کمی بالاتر یا کمی پایینتر این مقاومت بگذارند تا مطمئن شوند سفارششان پر می شود.
به مثال زیر توجه کنید. قیمت نمودار شاخص دلار آمریکا در نزدیکی 100 واحد برگشت داشته اما چون بسیاری از تریدر ها انتظار برگشت بازار را در این قیمت داشتند، سفارش های خود را پایین تر از 100 گذاشتند و به این صورت قیمت هرگز به عدد صد نرسیده است.

 

شاخص دلار آمریکا (DXY) قبل از رسیدن به عدد 100 برگشت داشته است.

 

خط روند

همانطور که می دانید الگو ها هم می توانند به عنوان حمایت یا مقاومت عمل کنند. در مثال پایین، یک مثلث را میبینیم که قیمت را در خود محبوس کرده تا نهایتا از بالا شکسته شود.

 

 

خطوط روند نقش حمایت و مقاومت را برای شاخص S&P 500 بازی کرده اند

شما می توانید از این الگو ها به نفع خودتان استفاده کنید و با همراه کردن آن ها با خطوط روند، حتی قبل از تشکیل کامل الگو ، ناحیه مقاومت و حمایت را تشخیص دهید.

مقاومت و جمایت میانگین متحرک

بسیاری از اندیکاتور ها هم می توانند در هنگام مواجهه با قیمت، به عنوان حمایت یا مقاومت عمل کنند. یکی از ساده ترین مثال این مورد میانگین های متحرک هستند. از آنجایی که میانگین های متحرک می توانند نقش حمایتی یا مقاومتی برای قیمت داشته باشند، بسیاری از این اندیکاتور برای سنجش وضعیت بازار استفاده می کنند. میانگین های متحرک می توانند برای تشخیص نقات بازگشت بازار مفید باشند.

 

میانگین متحرک 200 هفته ای به عنوان حمایت برای قیمت بیت کوین عمل کرده است.

مقاومت و حمایت های فیبوناچی

سطوح ابزار فیبوناچی هم میتوانند به عنوان حمایت و مقاومت عمل کنند. در مثال پایین، سطح 61.8 فیبوناچی چندین بار به عنوان حمایت عمل کرده در حالی که سطح 23.6 نقش مقاومت را داشته است.

 

سطوح فیبوناچی هم به عنوان حمایت هم به عنوان مقاومت در برار قیمت بیت کوین عمل کرده اند.

هم پوشانی در تحلیل تکنیکال چیست؟

تا به حال، ما راجع به مفهوم حمایت و مقاومت و انواع آن صحبت کردیم. اما موثر ترین شیوه برای ساخت یک استراتژی حول این خطوط چیست؟

نکته ی کلیدی هم پوشانی است. هم پوشانی یعنی استفاده همزمان چند استراتژی در یک استراتژی. نواحی حمایت و مقاومت وقتی شامل چند نوع از این خطوط می شوند قوی تر می شوند.

این موضوع در مثال زیر توضیح داده شده است. کدام یک از نواحی زیر احتمال بالاتری برای حمایت قیمت دارد؟

منطقه ی اول شامل:

  • ناحیه ی حمایت تاریخی
  • یک میانکین متحر مهم
  • سطح 61.8 فیبوناچی
  • یک عدد رند

 

منطقه ی دوم شامل:

  • ناحیه مقاومت تاریخی
  • یک عدد رند

 

اگر دقت کرده باشید، متوجه می شودید که منطقه ی اول شانس بالاتری برای حمایت از قیمت دارد. البته امکان هم دارد که قیمت این محدوده را بشکند. منظور این است که احتمال حمایت شدن قینت در این منطقه بالاتر از منطقه ی شماره ی 2 است. در هنگام ترید هیچ چیز قطعی وجود ندارد. اگر چه الگو ها مفید هستند، اما عملکرد گذشته نمی تواند همان نوع عملکرد در آینده را هم تضمین کند. پس باید برای تمام احتمالات ممکن آماده بود.

بر اساس تجربه، موقعیت هایی که توسط چند استراتژی و اندیکاتور تایید می شوند، شانس بالاتری برای موفقیت دارند.تریدر هایی مه از هم پوشانی در استراتژی خود استفاده می کنند، در انتخاب موقعیت ها بسیار حساس  هستند. آن ها ممکن است برای یک معامله بیشتر صبر کنند، اما اگر معامله ای باز کنند، احتمال موفقیت بالاتری دارند.

با این حال، بسیار مهم است که مدیریت ریسک داشته باشید و از سرمایه خود در برابر تغییرات ناخواسته ی قیمت مراقبت کنید. حتی قوی ترین موقعیت ها با یهترین نقاط ورود هم می توانند در جهت مخالف نظر شما حرکت کنند. مهم است که همیشه چند سناریو در نظر داشته باشید تا در دام شکست های ناموفق (Failed Breakout) یا تله های نزولی و صعودی نیفتید.

سخن پایانی

، نواحی حمایت و مقاومت مفاهیم پایه ایست که باید بلد باشید. حمایت نقش یک کف و مقاومت نقش یک سقف برای قیمت دارند.

انواع مختلفی از حمایت ها و مقاومت ها وحود دارند که برخی از آن ها بر مبنای اندیکاتور هاهستند. قابل اعتماد ترین ناحیه های مقاومتی و حمایتی آن هایی هستند که توسط چند استراتژی تایید شوند.
اگر دوست دارید مطالب بیشتری راجع به تحلیل تکنیکال بیاموزید با سایت ما همراه باشید.

منبع: Learn.Binance.com

مترجم: محمدرضا علیخانی

تاریخ انتشار : 1399/03/24


زمان مطالعه:5 دقیقه

برچسب ها مقاومت و حمایت های فیبوناچی خط روند تریدر کریپتوکارنسی بورسمحبوب ترین دوره های سرمایه های نوین