گروه آموزشی

سرمایه های نوین

09120913291

چرابایدازتوکن هایBinanceاستفاده کنیم

راهنمای استفاده ی Binance Leveraged Tokens

یک پوزیشن اهرمی سنتی پتانسیل ایجاد بازده های بزرگ را ارائه می دهد ، اما کاربران در معرض خطر لیکویید شدن قرار میگیرند. بنابراین ، کاربران برای دریافت سود بیشتر باید خطر لیکویید شدن و از دست دادن کل سرمایه خود را تحمل کنند.

توکن های اهرمی (LT) این مشکل را از بین می برد و به کاربران امکان می دهد بدون نگرانی در مورد خطر لیکویید شدن و دردسر های مدیریت یک پوزیشن اهرمی از اهرم استفاده کنند.

با این که LT به دلیل این ویژگی های نوآورانه محبوبیت پیدا کرده است ، بحث برانگیز بوده و باعث سردرگمی کاربران شده است. از نظر تاریخی ، LT در مقایسه با دیگر موقعیت های اهرمی دارای سابقه ضعیفی در تولید بازده بلند مدت بوده است.

علیرغم این مشکلات، LT ها  همچنان تقاضای زیادی از کاربران در سراسر جهان را به خود جلب می کنند. به همین دلیل ، Binance در جهت برطرف کردن این مشکلات, توکن های Binance Leverged Tokens (BLVT) را راه اندازی کرده است.

توکن های اهرمی Binance چه هستند؟

توکن های Binance Levere (BLVTs) برای پاسخگویی به مشکلاتی که کاربران هنگام ترید با توکن های سنتی اهرمی با آن روبرو هستند طراحی شده اند. برخلاف LT های معمولی ، BLVT ها اهرم ثابتی ندارند. درعوض ،اهرم BLVTها بین 1.5 تا 3 برابر متغیر است.

BLVTها در قسمت  Binance Spot Advanced قابل معامله هستند و قراردادهای دائمی BTC را در معاملات فیوچرز Binance ردیابی می کند. در حال حاضر ، BLVT در دو نوع BTCUP و BTCDOWN ارائه می شوند.

BTCUP به شما امکان می دهد تا با افزایش قیمت بیت کوین ، سود اهرم شده ای را بین 1.5 تا 3 برابر کسب کنید.

از طرف دیگر ، BTCDOWN به شما اجازه می دهد تا با پایین آمدن قیمت بیت کوین ، سودهای اهرمی ایجاد کنید.

BLVT تغییر در ارزش مفهومی پوزیشنهای قرارداد دائمی و تغییرات در اهرم را ردیابی می کند.

چرا به جای LT ها، BLVTها را معامله کنیم؟

 BLVT چندین مزیت نسبت به LT های سنتی دارد ، که عبارتند از اهرم متغیر ، تعادل مجدد ، نقدینگی و دستمزد.

  1. اهرم متغیر در مقابل اهرم ثابت

در حال حاضر ، محبوب ترین LT ها اهرم 3 برابر ثابت دارند، به این معنی که کاربران می توانند بازده  خود را سه برابر افزایش دهند. به عنوان مثال ، اگر BTC 5% صعود کند ، LT 15٪ بازدهی را برای کاربران ایجاد میکند.

بیایید یک مثال برای درک چگونگی عملکرد اهرم ثابت در یک Leveraged Token را بررسی کنیم:

  1. فرض کنید هم LT3X و هم دارایی زیر نا با قیمت 100$ شروع میکنند
  2. در روز اول ، قیمت توکن زیربنا 5٪ افزایش می یابد ، بنابرین LT3X ، 15 درصد افزایش می یابد
  3. در روز دوم ، قیمت توکن زیربنا 5٪ کاهش می یابد. به همین ترتیب ، LT3X  با 15 درصد کاهش مواجه می شود.

سود و ضرر حاصل از هر دو دارایی در T + 2 به شرح زیر است :

 

 

همانطور که مشاهده می کنید ، قیمت توکن زیر بنا تقریبا بدون تغییر است ، در حالی که LT3X بیش از 2٪ از ارزش اولیه خود را از دست داده است. وضعیت نشان داده شده در اینجا به کشیدن نوسانات معروف است. کشش نوسانات ، تأثیر زیان آور مؤثر در بلند مدت بر سرمایه میگذارد. هرچه نوسانات بیشتر و زمان سرمایه گذاری طولانی تر باشد ، تأثیر مضر کشش نوسانات بیشترخواهد بود.

اکثر کاربران از خطرات پنهان LT آگاهی ندارند. مخصوصا، کاربران تاثیری که اهرم ثابت بر سوددهی آن ها دارد، به ویژه در بازارهایی که قیمت برای یک دوره طولانی خنثی است ، آگاه نیستند.

فرض کنید که مثال بالا در یک بازه طولانی (365 روز معاملاتی) پخش شود ، بطوریکه قیمت توکن زیر بنا در محدوده ی قیمت -5% تا +5% نوسان کند. بیایید نگاهی به تأثیر ارزش هر دو دارایی بیاندازیم.

https://public.bnbstatic.com/20200513/ecd09443-2bb0-47f6-b7c8-8b2aa6a0f22f.png

 

این مثال نشان می دهد که چگونه کشش نوسانات می تواند بر بازده کل در بازار خنثی تأثیر بگذارد. این موضوع برای کاربرانی که LT3Xرا خریداری و نگهداری کرده اند ، ویران کننده است ، تا جایی که فکر میکنند که توکن زیربنا هم چنین افتی داشته است.

برای رفع این مشکل ، BLVT ها از اهرم متغیر 1.5 تا 3 برابر استفاده میکنند. BLVT ها کمتر در بازارهای خنثی متاثر می شوند و با حرکت قیمت در روند هم بهتر عمل می کنند ، اما ارزش آنها در نوسانات بازار تأثیر زیادی نمیبیند.

این بدان معنی است که در یک دوره زمانی معقول ، احتمال کاهش شدید ارزش BLVT ها پایین است. بنابراین ، BLVT ها عملکرد بهتری نسبت به LTها در طولانی مدت دارند.

  1. بازتعادل

LT ها برای دستیابی به اهرم هدف در روز ، میزان اکسپوژر (سرمایه در معرض خطر)  خود را افزایش یا کاهش می دهند. هرچه قیمت دارایی زیربنایی آن بالا رود ، پوزیشن های بیشتری را میگیرد. به همین ترتیب ، اگر قیمت ها پایین بیایند ، باعث کاهش پوزیشن ها می شوند. این موضوع به عنوان بازتعادل شناخته می شود. LTهای سنتی باید هر روز عمل بازتعادل را انجام دهند تا به طور مداوم اهرم هدف خود را حفظ کنند.

به عنوان مثال ، فرض کنید که یک LT دارای ارزش اولیه دارایی خالص (Net Asset Value:NAV) 100 میلیون دلار است. مطابق با قرارداد ، LT3x با اکسپوژر 300 میلیون دلار NAV خود را حفظ می کند.

https://public.bnbstatic.com/20200513/df5dfa12-a095-4fcd-9eb6-554a48ff5d6e.png

حال ، تصور کنیم که دارایی زیربنایی سود 5٪ را کسب کند. در اینجا ما توضیح می دهیم که چگونه LT هاباز تعادل روزانه را انجام می دهند:

با افزایش 5 درصدی قیمتها ، ارزش اکسپوژر آن 15 میلیون دلار افزایش یافت و به 315 میلیون دلار رسید. در نتیجه ، LT 15 میلیون دلار و NAV آن به 115 میلیون دلار افزایش می یابد.

از آنجایی که اکنون اکسپوژر 315 میلیون دلار و NAV آن 115 میلیون دلار است ، LT دیگر به 3 برابر نمی رسد و می توان گفت که میزان اکسپوژر و NAV با یکدیگر نامتعادل است.

 

در پایان روز ، LT باید با خرید 30 میلیون دلار دیگر اکسپوژر ، دوباره میزان تعادل خود را به 345 میلیون دلار یا 3 برابر NAV تغییر دهد.

به همین ترتیب ، با پایین آمدن قیمت دارایی زیربنا ، LT برای حفظ اهرم ثابت 3 برابر خود ،مقداری از اکسپوژر خود را کاهش میدهد.

در اصل ، اگر کاربران پوزیشن را بیش از یک روز نگه دارند ، میزان اکسپوژر آنها می تواند افزایش یابد وبه طرز چشمگیری روی سرمایه اصلی آنها تأثیر بگذارد.

LT های سنتی در زمان های از پیش تنظیم شده (روزانه) بازتعادل می شوند. این موضوع باعث قابل پیش بینی شدن حرکت قیمت می شود و تریدرهای حرفه ای و آربیتراژکار ها می توانند ازین موضوع سود ببرند و باعث ضرر کاربران بشوند

در مقابل ، BLVT ها مجبور به بازتعادل نیستند ، مگر اینکه ضرر شدید باشد. در حقیقت ، BLVT ها فقط در حرکات رو به بالای قیمت اهرم خود را افزیش میدهند تا سوددهی حد اکثر شود و در ریزش های قیمت برای کاهش ضرر و جلوگیری از لیکویید شدن اهرم را کاهش می دهد.این بدان معناست که نوسانات "عادی" در بازار باعث عمل بازتعادل نمی شود و قیمت همبستگی خود را با دارایی زیربنای آن حفظ می کند.

3. نقدینگی بازار

Binance تنها منبع نقدینگی و صادر کننده BLVT ها خواهد بود ، به این معنی که کاربران قادر به خرید توکن ها با قیمت منصفانه خواهند بود و اگر عرضه توکن های اهرمی تمام شود ، Binance سرمایه ای را تزریق می کند ، توکن های بیشتری ایجاد می کند و آنها را در  بازار آزاد به فروش می رساند. این تضمین می کند که کاربران می توانند سفارشات خود را با قیمت قابل قبولی پر کنند.

علاوه بر این ، Binance تضمین می کند که BLVT ها همیشه دربازه ی 10٪ از ارزش پایه ی دارایی  برای فروش یا خرید در دسترس خواهند بود. هیچ گونه افزایش قیمت و یا هر نوع دیگری وجود نخواهد داشت - هیچ BLVT در خارج از این محدودیت های دقیق قیمت در بازار Binance در دسترس نخواهد بود.

  1. نقدینگی بازار

Binance تنها منبع نقدینگی و صادر کننده BLVT ها خواهد بود ، به این معنی که کاربران قادر به خرید این اوکن ها با قیمت منصفانه خواهند بود و اگر عرضه توکن ها تمام شود ، Binance سرمایه ای را تزریق می کند تا توکن های بیشتری ایجاد کند و آن توکن ها را در بازار ارائه میکند. این تضمین می کند که کاربران می توانند سفارشات خود را با قیمت قابل قبولی پر کنند.

علاوه بر این ، Binance تضمین می کند که BLVT ها همیشه درمحدوده ی 10٪ از NAV برای فروش یا خرید در دسترس خواهند بود. هیچ گونه تغییر قیمت ناگهانی و یا هر مورد مشابهی وجود نخواهد داشت - هیچ BLVT در خارج از این محدوده قیمت در بازار Binance در دسترس نخواهد بود.

  1. تراکنش و دستمزد های مرتبط

توکن های BLVT در مقایسه با سایر LT های موجود ، دستمزد های کمتری را ارائه می دهند. BLVT ها دستمزد مدیریت روزانه 0.01٪ ، با نرخ سالانه تنها 3.5٪ دارند، در حالی که دستمزد مدیریت روزانه سایر توکن های اهرمی موجود 0.03٪ است.

کاربران BLVT میتوانند با فروش در بازار Spot از پوزیشن خود خارج شوند. راه دیگر فروش این توکن ها به قیمت NAV آن هاست که برای آن دستمزد اضافی فروش هم ملاحظه می شود. کاربران میتوانند هر زمان که بخواهند BLVT را بفروشند ، اگرچه این امر به طور کلی گران تر از فروش آنها در بازار Spot است و در موارد ترید معمولی توصیه نمی شود.

سه نوع دستمزد مربوط به BLVT ها وجود دارد: دستمزد های معاملاتی ،دستمزد فروش و دستمزد های مدیریت روزانه.

دستمزد ها

توضیحات

دستمزد های معاملاتی

دستمزد معاملاتی هنگام فروش توکن ها در بازار Spot لحاظ میشود و تفاوتی با دستمزد معاملات دیگر ارز ها ندارد

دستمزد فروش

دستمزد فروش هنگامی لحاظ می شود که کاربر بخواهد توکن خود را بفروشد که در حال حاضر 0.1% هر بازخرید است

دستمزد مدیریت

دستمزد مدیریت روزانه 0.01% یا کمی بیشتر و کمتر بر اساس نوع توکن در NAV آن لحاظ میشود

علاوه بر این ، کاربران باید توجه داشته باشند که پوزیشن های باز BLVT ها دارای دستمزد بودجه هستند. این دستمزد ها به مبنای نرخ بودجه به صندوق زیربنا پرداخت می شوند و مستقیماً در ارزش خالص دارایی(NAV)  منعکس می شوند. Binance هیچ سودی از این هزینه بودجه نمگیرد. این موضوع مستقیماً بین تریدرهاست.

خلاصه

توکن Binance Leveraged یک ابزار سرمایه گذاری مطمئن تر در دراز مدت نسبت به سایر LT های موجود است. نوآوری های BLVT به منظور مقابله با موضوعات بحث برانگیز توکن های سنتی طراحی شده است ، بنابراین ، از کاربران در برابر اثار مخرب طولانی مدت LT های سنتی محافظت می کند.

در حالی که BLVT ها جایگزینی برای نگهداری دارایی ها در بازار SPOT نیستند ، آنها یک انتخاب مناسب برای نگهداری طولانی مدت هستند. اگر کاربران حرکت صحیح بازار را پیش بینی کنند ، معمولاً با ترید BLVTs درآمد  خوبی کسب می کنند. این توکن ها گزینه های بسیار مناسبی برای افزایش سود ، قرار دادن سرمایه کمتر در معرض خطر و حتی کسب سودهای بسیار بالا با حرکت قوی بازار هستند.

تاریخ انتشار : 1399/02/28


زمان مطالعه:5 دقیقه

برچسب ها توکن بایننس Binance بیت کوین بلاکچینمحبوب ترین دوره های سرمایه های نوین